jaki kolor pasuje do żółtego
Jaki kolor pasuje do żółtego – pomysły na aranżacje
26 lutego 2020
garderoba do przedpokoju
Garderoba do przedpokoju? Nowoczesna, funkcjonalna i modna!
30 marca 2020
Pokaż wszystkie

Jak urządzić małą spiżarnię?

mała spiżarnia aranżacje

Mała spiżarnia w domu to nie tylko skuteczny sposób na przechowywanie samodzielnie przygotowanych przetworów i stworzenie przestrzeni na najczęściej używane zapasy. To także ogromne ułatwienie w domu, w którym dużo się gotuje, a mieszkańcy preferują naturalne i zdrowe odżywianie. Domowa spiżarnia – jak ją zaprojektować i o czym warto pamiętać?

Spiżarnia w domu – aranżacje i dobry plan

Jak urządzić małą spiżarnię? Aby stworzyć idealne miejsce od przechowywania domowych smakołyków, nie potrzebujesz specjalnego, wydzielonego pomieszczenia. Zastanów się – ile przedmiotów lub produktów będziesz magazynować? Jak wiele przestrzeni potrzebujesz, by ze spiżarni łatwo było korzystać, by była funkcjonalna i wygodna dla wszystkich domowników?

Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, możesz zagospodarować osobny kąt lub niewielki pokój. Spiżarnia przy kuchni? To bardzo wygodne rozwiązanie. Może to być zabudowana wnęka w przedpokoju, osobna szafka w kuchni lub podwieszany regał, który nie zajmie zbyt wiele miejsca, a pozwoli schować słoiki lub warzywa.

Mała spiżarnia w domu powinna być łatwo dostępna. Nawet jeśli wydaje Ci się, że będziesz z niej korzystać sporadycznie, konieczność każdorazowego sięgania po stołek lub drabinę może okazać się problematyczne i zniechęci do domowych kulinarnych rewolucji. To szczególnie ważne, jeśli w spiżarni prócz dżemów i soków, trzymasz przeciery warzywne, świeże warzywa lub owoce. Korzystasz z nich codziennie, dlatego wyposażenie spiżarni powinno być dostępne na wyciągnięcie ręki.

jak urządzić małą spiżarnię

Zaplanuj ułożenie poszczególnych elementów i dbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Ważna jest też odpowiednia temperatura – nie może być za ciepło, gdy to skróci czas przechowywania jedzenia. Nie powinno być też zbyt zimno – co prawda chłód konserwuje i wydłuża życie jabłek czy gruszek, ale jednocześnie ryzyko przemrożenia owoców wiąże się niekiedy z koniecznością wyrzucenia pokaźnej partii warzyw lub innych produktów.

Spiżarnia w domu – aranżacje dla każdego

Domowa spiżarnia powinna być wyposażona w wygodne półki, wieszaki i skrzynki. Zacznij od stworzenia wstępnej listy – co chcesz chomikować w spiżarni? Czy będzie ona pełnić jakieś dodatkowe funkcje? Regały nie muszą być głębokie. Znajdź miejsce na dokładne opisanie poszczególnych zapasów, możesz zrobić eleganckie etykiety, by nie pomylić dżemu truskawkowego z powidłami w podobnym kolorze.

Warzywa i owoce przechowuj w specjalnych koszykach lub paczkach – mogą być wykonane z drewna, tworzywa lub metalu. Część produktów lepiej trzymać w zacienionym miejscu, z dala od dziennego źródła światła i wysokiej temperatury. Spiżarnia przy kuchni może być także kącikiem na drobne pojemniki, wielorazowe, ekologiczne siatki na zakupy lub akcesoria do przechowywania gotowych posiłków.

Na drzwiczkach do spiżarni umieść niewielkie haczyki lub wieszak. Powieś tam lniane woreczki i torby, które każdy z domowników zabierze na zakupy w warzywniaku. Jeśli na co dzień spożywacie dużo owoców i warzyw, warto zastanowić się nad większą spiżarnią, w której schowasz całe paczki z sezonowymi owocami. Zaoszczędzisz pieniądze i czas, wynikające z konieczności codziennego chodzenia na zakupy.

spiżarnia w domu aranżacje

Jak urządzić małą spiżarnię, by była ozdobą domu?

Pamiętaj, że potrzeba niewiele wysiłku, aby zamiast smutnego kącika powstała przytulna i elegancka spiżarnia, rodem z kolorowych katalogów. Kup lub samodzielnie wykonaj półki z drewna, w połączeniu z metalem lub stalą. Możesz użyć gotowych konstrukcji, dostępnych w marketach DIY. Dodaj tego wiklinowe kosze, ciekawe etykiety, rustykalne serwetki i słoiki na soki w oryginalnych, starodawnych kształtach.

Co ze ścianami? Pokryj je takim materiałem, który ułatwi czyszczenie i konserwację, zapewni higienę i bezpieczeństwo domowników. Może to być klasyczna farba, drewniane deski lub coś wyjątkowego – betonowa ściana. Aby ją samodzielnie wykonać, użyj Magnat Style Beton – czyli drobnoziarnistego tynku mineralnego Magnat Style Beton, który został wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Dzięki właściwej aplikacji tworzy ciekawą dekorację, która przypomina surowy beton. Nałożysz go przy pomocy wałka, pędzla lub pacy weneckiej. Tak udekorowana spiżarnia będzie przyjemna dla oka i pozwoli Ci jeszcze bardziej cieszyć się z gotowania i rodzinnego przygotowywania posiłków. Pięknie prezentuje się z drewnem, metalem, szkłem i naturalnymi materiałami. To inwestycja, którą docenisz!