Jak połączyć dwa kolory na ścianie
Jak połączyć dwa kolory na ścianie? Przejście kolorów na ścianie w pokoju
21 lutego 2020
Nowoczesna łazienka w bloku
Nowoczesna łazienka w bloku – poznaj trendy i aranżacje nowoczesnych łazienek
24 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Jak łączyć kolory ścian? Kolory ciepłe i zimne na ścianie

jak łączyć kolory ścian

Dobrze dobrany kolor w salonie lub kuchni potrafi odmienić wygląd całego wnętrza. Może stanowić główny akcent kolorystyczny lub być subtelnym dopełnieniem charakterystycznych i wyróżniających się mebli. Łączenie kolorów na ścianach i umiejętne dobieranie ciepłych i zimnych odcieni pozwoli Ci stworzyć eleganckie i praktyczne wnętrze, w którym będziesz relaksować się i komfortowo pracować. Jak łączyć kolory ścian i dlaczego tak ważny jest umiar?

 

 

Zasady łączenia kolorów – od awangardy po stonowaną elegancję

Kolory odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Otaczamy się nimi na co dzień, stanowią dla nas inspirację do działania, pobudzają do aktywności lub wyciszają. W przyrodzie kolory stanowią osobny system komunikacji i ostrzegania lub informowania o niebezpieczeństwie, bądź czymś wyjątkowym. Podczas aranżowania pomieszczenia możesz wykorzystać koło barw. Jak łączyć kolory? Te informacje są bardzo ważne. Barwy ciepłe i zimne mogą zupełnie odmienić wystrój Twojego wnętrza!

łączenie kolorów ścian

Nie powinieneś obawiać się łączenia kolorów. Mimo iż to zadanie może wydawać się trudne, odcienie ciepłe i zimne mogą się perfekcyjnie uzupełniać. Temperatura barw wpływa na wygląd pomieszczenia i atmosferę wnętrza. Jak ją wykorzystać, aby cieszyć się pięknym efektem?

Kolory – ciepłe i zimne – używaj ich w przemyślany i konsekwentny sposób. Chłodne odcienie najlepiej prezentują się w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, a ciepłe i jasne kolory idealnie sprawdzą się tam, gdzie brak dostatecznego światła (np. w pokojach, w których okno jest niewielkie lub wychodzi na północ). Pamiętaj też, że ciepłe tonacje mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie, a zimne sprawią wrażenie większej przestrzeni. 

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory na ścianach? Dobrze, jeśli postawisz w pomieszczeniu na jeden główny odcień, który połączysz z barwami uzupełniającymi. Możesz zdecydować się na chłodne kolory (np. szarość, biel) i przełamać je elementami wystroju w kontrastujących, ciepłych barwach. Zimne kolory ścian dobrze sprawdzą się w łazience, przedpokoju lub w celu uspokojenia mocnych i barwnych dodatków, takich jak ręczniki lub łazienkowe akcesoria.

zasady łączenia kolorów

W pomieszczeniu takim jak sypialnia, warto postawić na chłodne barwy lub ciepłe, ale pastelowe odcienie. Kieruj się zawsze zasadą, że intensywne i mocne kolory, takie jak czerwienie czy pomarańcze, mogą Cię pobudzać, dlatego lepiej ograniczyć je w miejscu, gdzie odpoczywasz.

Miej też na uwadze, że lepiej wybrać jeden konkretny kolor, aniżeli epatować wieloma. Barwy będą wzajemnie się zbijać i stwarzać wrażenie chaosu. Łączenie kolorów na ścianach najlepiej sprawdza się wtedy, gdy jeden odcień jest przewodni, a pozostałe go uzupelniają. 

Jak zastosować tę zasadę wybierając ciepłe kolory ścian? Świetnie sprawdzą się wszelkie brązy, odcienie lnu czy kawy z mlekiem, które wyglądają elegancko i nadadzą się w wielu pomieszczeniach. Z czym je połączyć? Chłodne, jasne odcienie oliwkowego czy fioletu będą idealne.

Jak łączyć kolory ścian? Nowoczesne rozwiązania w wielu odcieniach

Ciekawym pomysłem na aranżacje wnętrza jest użycie betonu na ścianę, np. MAGNAT STYLE Beton 10 kg, czyli drobnoziarnistego zabarwionego tynku mineralnego. To nowoczesny efekt dekoracyjny, używany w salonach, kuchniach, a nawet pokojach dzieci.

jak połączyć kolory ścian

MAGNAT STYLE Beton 10 kg jest odporny na bakterie i grzyby, a pokryty odpowiednim impregnatem, jest prosty w czyszczeniu i odporny na zmywanie i szorowanie na mokro. Jeśli nie chcesz mieć szarej, betonowej ściany, postaw na wykończenie w dowolnym kolorze – beton pomalujesz na każdy odcień specjalną farbą, która dodatkowo podkreśli zagłębienia i nierówności i stworzy ciekawy efekt. Możesz zdecydować się na zimne kolory farb lub przeciwnie – ciepłe. A może połączysz je ze sobą?

W celu dobrego dopasowania odcienia wykorzystaj koło barw. Jak łączyć kolory? Te znajdujące się po przeciwległych stronach koła to tak zwane barwy dopełniające. Możesz użyć dwóch przeciwległych odcieni, co podkreśli ich kontrast, ale jednocześnie będą harmonijnie się uzupełniać. Inny sposób to zestawienie 3 sąsiadujących ze sobą kolorów – rozwiązanie, które nada wnętrzu nowoczesnego charakteru i stanowi mocny akcent kolorystyczny. Szukasz pomysłu, które sprawdzi się w każdym wnętrzu? Połącz ze sobą odcienie tego samego koloru, np. dwie tonacje szarości.

Jak wykorzystać szarości i z czym je łączyć? Betonowa ściana to ciekawe rozwiązanie – może mieć nierówną, pofałdowaną strukturę, pozwoli też uzyskać efekt idealnie gładkiej tafli lub srebrzystej, odbijającej światło powłoki. Pamiętaj, tylko aby przed nałożeniem betonu na ścianę odpowiednio oczyścić powierzchnię ze starych pozostałości farb lub klejów, a także nanieść warstwę preparatu gruntującego.

Zarówno gładka ściana, jak i tynk mineralny w równych formach i kompozycjach, pomogą Ci uzyskać ciekawe kolorystycznie wnętrze. Pozornie stonowany i sprawiający wrażenie ascetycznego beton możesz udekorować lub zastosować jednocześnie szarą powłokę i kolorową, wzorzystą tapetę. Inny sposób, to podkreślenie charakteru wnętrza dzięki mocnym dodatkom w intensywnych, ciepłych kolorach. Z chłodnym betonem będą się idealnie komponować!

Zobacz nasz film instruktażowy, w którym krok po kroku przedstawiamy, jak nakładać beton na ścianę i jakie efekty możesz dzięki temu uzyskać.