Modne, praktyczne ściany w przedpokoju? Zobacz nasz przewodnik po tynkach strukturalnych

18 lipca 2019
Jaki kolor ścian do białych mebli

Jaki kolor ścian do białych mebli? – 4 pomysły na kolor ścian do jasnych mebli

12 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

Jasna czy ciemna strona mocy? Którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor?

ściana w ciemnym kolorze

Wybór koloru farby to nie lada wyzwanie dla osób planujących odnowienie wnętrza. Sprawdź, czy w twojej przestrzeni lepiej sprawdzą się jasne, czy ciemne kolory. Dowiedz się, którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor, np. za pomocą beton MAGNAT Style a którą lepiej pokryć jasnym odcieniem.

Po której stronie staniesz? Jasne czy ciemne kolory w aranżacji

Kolor na ścianach wstępnie kreuje styl pomieszczenia. Może je optycznie powiększyć lub zmniejszyć, wydłużyć lub skrócić, zmniejszyć lub zwiększyć ich wysokość. W szerokiej palecie kolorystycznej znajdziesz zarówno ciemne, jak i jasne barwy. Jasna kolorystyka powiększa wnętrze i nadaje mu lekkości. Wpływa pozytywnie na samopoczucie, nadaje wnętrzu delikatności i ciepła. Jasne barwy pięknie odbijają promienie słońca. Sprawiają, że wnętrze nabiera neutralnego wydźwięku.

ciemna ściana w pokoju

Jasne barwy dobrze komponują się zarówno z ciemnym, jak i białym umeblowaniem. Doskonale prezentują się z drewnianą i kamienną podłogą. Delikatna kolorystyka stanowi idealną podstawę dla wszystkich rodzajów mebli, dodatków i wyróżniających się akcentów. Jasne barwy możesz zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu – w salonie, kuchni, łazience, w miejscu o dużym i małym nasłonecznieniu. Subtelność ich tonacji pozwala na swobodę łączenia z kontrastowymi barwami. Jedna ściana w innym kolorze to ciekawy, przyciągający wzrok akcent.

Innym pomysłem na oryginalne wnętrze są ciemne farby do ścian. Mocne, głębokie kolory tworzą elegancki, stylowy klimat. Wiele osób obawia się, że ciemna kolorystyka stworzy mroczny, przytłaczający klimat. Jeśli jednak wprowadzisz głębokie barwy z wyczuciem – możesz nadać wnętrzu niepowtarzalny, ekskluzywny wydźwięk. Malowanie ścian na ciemny kolor to odważny krok, który pomoże ci stworzyć nietuzinkową przestrzeń.

Którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor?

Zanim zdecydujesz się na mocną kolorystykę, zwróć uwagę na wielkość, kształt i nasłonecznienie w pomieszczeniu. Niestety, nie każda konfiguracja malowania sprawdzi się we wszystkich wnętrzach. Którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor? Tę, która odgrywa główną rolę w przestrzeni. Może być to ściana przy telewizorze, za kanapą lub ta, którą zamierzasz oryginalnie zaaranżować. Nie maluj natomiast dwóch przeciwległych ścian – uzyskasz efekt długiego, mrocznego korytarza.

Jeśli decydujesz się pomalować ciemnym kolorem jedną lub dwie ściany, udekoruj odpowiednio resztę pomieszczenia. Ciemne umeblowanie sprawi, że przestrzeń nabierze przytulnego, ciepłego klimatu. Jasne natomiast stanowić będzie przyciągający wzrok kontrapunkt. Ciemne kolory ścian doskonale sprawdzą się podczas aranżacji wnętrz w stylu glamour, nowoczesnym lub klasycznym-eleganckim.

Ciemne farby do ścian? Dlaczego nie!

Ciemne farby do ścian pomogą ci stworzyć przytulną, kameralną przestrzeń. Doskonale nadają się do salonu lub sypialni, gdzie poczucie intymności odgrywa znaczącą rolę. Jeśli boisz się wrażenia przytłoczenia, możesz zdecydować się na pokrycie mocnym kolorem tylko części przestrzeni. Jedna ściana w innym kolorze tworzy główny punkt wnętrza. Ciemna kolorystyka idealne prezentuje się z płaszczyzną ceglaną, kamienną lub drewnianą. Na ciemnej ścianie bardzo dobrze będą prezentować się obrazy czy grafiki. Zauważyłeś, że w galeriach sztuki dzieła malarskie eksponowane są zawsze na ciemnym tle? Właśnie dlatego, że ciemne tło wydobywa kolory. Dlatego powieś na swojej ciemnej ścianie kilka obrazków w złotych ramkach, a efekt mile cię zaskoczy.

jasna ścian w pokoju

Malowanie ścian na ciemny kolor to odważny krok, który umożliwi ci uzyskanie oryginalnego wnętrza w domowej przestrzeni. Zdecydowane odcienie sprawdzają się doskonale na powierzchniach pionowych, nie jest to jednak jedyna opcja. Marzy ci się konfiguracja ciemny sufit-jasne ściany? Rozwiązanie to sprawdzi się w pomieszczeniach wysokich – optycznie zbliżysz sufit i poszerzysz pomieszczenie. Pamiętaj jednak, aby resztę przestrzeni pomalować na jasny kolor. Zadbaj także o odpowiednie dodatki. Opcja ciemny sufit-jasne ściany wymaga odpowiedniej aranżacji.

Ściana z oknem – jasna czy ciemna? Przez światło wpadające z zewnątrz ciemne farby na ścianie z oknem będą wydawać się jeszcze ciemniejsze. Aby stworzyć subtelniejszy efekt, zdecyduj się na pokrycie ciemną farbą przestrzeni naprzeciw okna lub na bocznych ścianach. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: „ściana z oknem – jasna czy ciemna?” – bezpieczniejszym wyborem będzie wybór odcienia delikatnego.

Wybierz ciemną farbę dla siebie

Jeśli marzą Ci się ciemne ściany – możesz zdecydować się na farbę w wybranym kolorze. W szerokiej palecie barw znajdziesz zarówno kolory ciepłe, jak i zimne.

ściana jasna w pokoju

Masz ochotę nieco zaszaleć i stworzyć na ścianach niepowtarzalny klimat? Możesz zdecydować się na tynk dekoracyjny, np. MAGNAT STYLE Beton kolor Hematyt. Produkt umożliwi ci uzyskanie efektu naturalnego betonu z charakterystycznymi wżerami i przebarwieniami. Sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu industrialnym i nowoczesnym.

Jak stosować beton-tynk dekoracyjny? Na początek przygotuj powierzchnię – wyczyść ją i odpyl, zedrzyj odpryskującą farbę. Pomaluj ścianę Farbą podkładową MAGNAT Style. Następnie przygotuj tynk według instrukcji na opakowaniu – rozrób z odpowiednią ilością wody, dokładnie wymieszaj i odczekaj wskazaną przez producenta ilość czasu. Warstwę tynku nałóż gładko i równomiernie na część ściany. Na mokrym tynku miejscowo stwórz wzór, tworząc wgłębienia. Powtórz czynności do momentu pokrycia określonej powierzchni. Na koniec pokryj całość Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style.

Ciemna czy jasna farba do ścian - lakier rustykalny Magnat style