Imitacja betonu na ścianie - pomysł na modne, loftowe wnętrze

Imitacja betonu na ścianie – pomysł na modne, loftowe wnętrze

27 listopada 2018
betonowa ściana nad blatem kuchennym

Betonowa ściana nad blatem kuchennym – Oryginalna odmiana

20 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Czym są farby strukturalne? Praktyczny przewodnik po świecie wyjątkowych emalii

Czym są farby strukturalne? Praktyczny przewodnik po świecie wyjątkowych emalii

Wygląd ściany to podstawa w urządzaniu każdego wnętrza. Modnym rozwiązaniem jest ozdobienie ścian materiałami o ciekawym i nietypowym wykończeniu. Jeśli jednak chcesz odmienić mieszkanie niższym kosztem, wybierz farbę lub masę strukturalną, dzięki której samodzielnie pokryjesz ściany i nadasz im wyjątkowy, niepowtarzalny styl. Dowiedz się, czym są farby strukturalne i jak należy je stosować, aby uzyskać wymarzony efekt.

Czym są farby strukturalne i jak je dzielimy?

Farby i masy strukturalne to farby o właściwościach dekoracyjnych, dzięki którym nadasz swojemu wnętrzu wyjątkowy i niepowtarzalny efekt. Obecnie na rynku budowlanym dostępna jest bogata oferta emalii i mas dekoracyjnych, np. produkty marki Magnat. Jak dzielimy farby strukturalne?

 • Farby strukturalne, czyli produkty z dużą zawartością drobinek kwarcu, które po nałożeniu na ścianę tworzą ziarnistą fakturę.
 • Farba laserunkowa, czyli preparat, który składa się z bezbarwnej bazy i środków koloryzujących. Aplikuje się je na wcześniej pomalowane ściany, aby uzyskać efekt opalizujący na tęczowo lub perłowo.
 • Lakiery z brokatem, które także nakłada się na wcześniej pomalowaną ścianę, co nadaje ścianie migoczący efekt.
 • Lakiery do efektu spękań, np. Magnat Style Grassi – Dekoracyjna farba strukturalna lub Magnat Style Glinka wenecka – Dekoracyjna farba strukturalna, dzięki którym możesz uzyskać efekt postarzenia i zamierzonych rys. Lakier postarzający nakłada się na wcześniej pomalowaną powierzchnię, a po wyschnięciu zabezpiecza efekt lakierem.MAGNAT STYLE GRASSI - DEKORACYJNA FARBA STRUKTURALNA
 • Tynki dekoracyjne imitujące wapień, trawertyn lub beton, np. Magnat Style Beton – Drobnoziarnisty tynk mineralny, które aplikować należy cienką warstwą, nadając im pożądany kształt i fakturę.
 • Stiuk wenecki, czyli masa akrylowa lub wapienna, która daje efekt marmuru. Po aplikacji stiuk wymaga wykończenia woskiem w celu zabezpieczenia powierzchni.MAGNAT STYLE STIUK WENECKI -DEKORACYJNA FARBA STRUKTURALNA

Dzięki bogatej ofercie farb i mas strukturalnych z pewnością osiągniesz wymarzony efekt względnie niskim kosztem, nadając swojemu wnętrzu wyjątkowy, niebanalny charakter.

Do czego stosujemy farby strukturalne?

Wiedząc już czym są farby strukturalne i jak pomogą Ci odmienić nudny pokój własnymi rękoma warto zadać sobie pytanie: Do czego stosujemy farby strukturalne? Pomalować nimi możesz płyty kartonowo-gipsowe, beton czy tynk, uzyskując różnorodne faktury. Efekt ostateczny zależy od użytych narzędzi i sposobu nanoszenia preparatu. Jeśli nie chcesz odmieniać wszystkich powierzchni, zastosuj farbę na jedną ścianę lub jej część. Emalia lub masa strukturalna nadaje się także do malowania szablonów dekoracyjnych lub jako element dekoracyjny.

Jak malować farbami strukturalnymi?

Farby strukturalne wymagają nieco innego przygotowania powierzchni niż zwykłe emalie. Jak nakładać/malować farbami strukturalnymi?

 • W pierwszej kolejności oczyść ścianę i napraw większe ubytki. Nie jest to konieczne w przypadku wszystkich farb, jednak użycie określonych emalii wymaga idealnego podłoża.
 • Czystą ścianę zagruntuj, pozostaw do wyschnięcia i przygotuj do malowania potrzebne narzędzia – pędzle, wałki, packę, gąbki etc.
 • Wymieszaj składniki, jeśli farba nie jest gotowa do użytku oraz bezpośrednio przed aplikacją. Farba strukturalna wymaga mieszania również podczas późniejszej pracy – cząsteczki wypełniaczy mogą opaść na dno.Czym są farby strukturalne - malowanie farbą strukturalną
 • Nakładaj emalię równomierną warstwą narzędziem dobranym do gęstości produktu, nie odrywając go od powierzchni ściany.
 • Po aplikacji farby pobaw się wzorami przy użyciu fakturowanych wałków lub innych narzędzi. Odczekaj określony czas do wyschnięcia i pokryj ścianę bezbarwnym lakierem.

Wady i zalety farb strukturalnych

Jak każdy produkt do malowania ścian, także emalie strukturalne mają swoje plusy i minusy. Oto wady/zalety farb strukturalnych:

Zalety farb strukturalnych: Farby i masy strukturalne mają oczywiście wiele zalet. Nadają się do pomalowania nierównych, popękanych ścian i miejsc narażonych na zabrudzenia. Pozwalają ścianom swobodnie oddychać, w związku z czym możesz zastosować je w miejscach narażonych na zawilgocenie. Ponadto, powierzchnia pokryta farbą strukturalną prezentuje się modnie i oryginalnie, szczególnie w promieniach słońca.

Wady farb strukturalnych: Niewątpliwym minusem farb strukturalnych jest cena. Koszt dobrej jakości puszki z emalią wynosi od 60 do 80 złotych za litr. Pojemność ta umożliwi pomalowanie od 8 do 10 metrów kwadratowych. Jednak za dobrą jakość warto zapłacić nieco więcej.